Zaburzenia odżywiania

Eksperci zajmujący się nadwagą są zdania, że sama dieta odchudzająca czy aktywność fizyczna nie wystarczają do skutecznego odchudzania. Często potrzebna jest także pomoc psychologiczna. Objadanie się czy jedzenie nocne wynikają bowiem niejednokrotnie z zaburzeń emocjonalnych, problemów psychicznych, braku akceptacji siebie i niskiej samooceny. Zmiana nawyków żywieniowych, ćwiczenia fizyczne, farmakoterpaia to skuteczne sposoby na
odchudzanie. Przynoszą one jednak lepsze efekty, kiedy mamy wsparcie psychologiczne – w terapii grupowej albo indywidualnej.

W odróżnieniu od psychoterapii, wsparcie psychologiczne przydaje się prawie każdemu pacjentowi w czasie pracy nad zmianą zachowań żywieniowych oraz jakichkolwiek innych. Psychoterapia jest potrzebna jedynie wtedy, gdy nadwaga, otyłość jest efektem zaburzeń w przeżywaniu. Terapia grupowa ma przede wszystkim pokazać, że nie tylko my borykamy się z nadwagą. Wspólnota ludzi z takim samym problemem pozwala lepiej zrozumieć swój stan i odnaleźć źródło motywacji do odchudzania. Celem terapii grupowej jest uspokojenie, informowanie, co i jak warto robić, jak sobie radzić z trudnościami. Terapia zaburzeń odżywiania pomaga mobilizować własne siły do schudnięcia i ułatwia życzliwsze spojrzenie na siebie.

Grupa wsparcia w odchudzaniu
Odchudzanie w grupie wsparcia jest pomyślane w ten sposób, by jego uczestnicy odnosili jak najwięcej korzyści z udziału w terapii grupowej. Przede wszystkim, by nauczyli się zdrowo odżywiać i umieli utrzymać wagę bez efektu jo-jo. Terapia zaburzeń odżywiania oferuje motywację w grupie wsparcia. Grupy wsparcia działają przez cały rok bez przerwy. Można się do nich zapisywać co 12 tygodni, bo tyle czasu trwają zwykle połączone z grupami kursy odchudzania.

Jak wyglądają grupy wsparcia w odchudzaniu?
Grupa wsparcia liczy zwykle od 8 do 12. Wiek i płeć osób nie mają znaczenia. Spotkania odbywają się z reguły raz na tydzień, czasami częściej. Na każdym spotkaniu prowadzony jest pomiar masy ciała. Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć, a samej nie chce ci się wziąć za pracę nad sylwetką, odchudzanie w grupie wsparcia może być wyjściem dla ciebie.
Odchudzanie w grupie wsparcia to przede wszystkim bezpieczne odchudzanie. Na spotkaniach osoby z nadwagą uczą się prawidłowego odżywiania i skutecznego chudnięcia. Spotkania prowadzi psychoterapeuta – najczęściej jest to osoba, która jest przeszkolona w zakresie prowadzenia terapii grupowej. Terapeuta przekazuje swoje umiejętności i dzieli się swoimi doświadczeniami z uczestnikami spotkań. Odchudzanie w grupie wsparcia obejmuje zagadnienia z zakresu prawidłowej diety, rozumienia zasad funkcjonowania organizmu i ćwiczenia fizyczne.

Co to jest konkurs utraty wagi?
Jednym z elementów odchudzania w grupie wsparcia jest konkurs utraty wagi. Przez cały czas trwania terapii grupowej prowadzony jest monitoring utraty wagi każdego z uczestników. Osoba z największym wynikiem, czyli ta, która schudła najwięcej, wygrywa nagrodę. Czasem są to nagrody pieniężne.
Odchudzanie w grupie wsparcia gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i motywację. Jeśli chcesz schudnąć skutecznie i na trwałe, spróbuj odchudzania w grupie.

Kwalifikacja do grupy pod numerem: 664 149 366